[TURKIYE] ENGLISH PEN IKI GAZETECININ TAHLIYESINI MEMNUNIYETLE KARSILIYOR

English PEN olarak, Silivri’de KCK’nın sözde ‘medya kanadı’na yönelik son duruşması ertesinde iki gazetecinin tahliye edilmesini memnuniyetle karşılıyor ancak hala tutuklu olan 24 gazeteci için ciddi endişe duyuyoruz. 

Yapılan son duruşma öncesinde, KCK’nın ‘medya kanadı’na mensup olduğu iddia edilen 26 gazeteci İstanbul’daki cezaevlerinde tutuklu bulunuyorlardı. Bugün, yani 26 Nisan’da mahkeme bu gazetecilerden yalnızca ikisinin, Zeyneb Kuray ve Sadık Topaloğlu’nun, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 17 Haziran 2013’te gerçekleşecek.

English PEN olarak en önemli endişe konularımızdan olan Zeyneb Kuray’ın serbest bırakılan gazetecilerden biri olduğunu öğrenmek bize teselli verdi. Kuray Aralık 2011’de tutuklanmış ve Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 Maddesince ‘silahlı örgüt üyesi’ ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. Maddesince ‘terör örgütü üyesi’ olmakla itham edilmişti. Ancak Kuray’a itham edilen suç, terörizme veya şiddet olayı için komplo düzenlemeye yönelik fiziksel hiçbir kanıt göstermeyip bunun yerine, diğer gazetecilerle yaptığı telefon konuşmaları, kadın THY çalışanlarının uğradığı cinsel taciz iddiaları üzerine yazdığı makaleler ve Türk silahlı kuvvetlerinin PKK savaşçılarına karşı kimyasal silah kullanıp kullanmadığını sorgulayan araştırma yazısına gönderme yapıyordu.

English PEN olarak, Zeyneb Kuray’ın serbest bırakılması için yoğun mücadele verdik; yakın zamanda gerçekleşen ve Türkiye’nin odak ülkesi olduğu Londra Kitap Fuarı’ndan istifade ederek Zeyneb Kuray’ın ve müşterek sanıkların davalarına dikkat çektik. Yetkili makamlarla tahliyesi için lobi faaliyetleri gerçekleştirdik, bizi destekleyenlerin onun adına temyiz dilekçesi yollamalarını teşvik ettik ve doğrudan İstanbul’da tutuklu kaldığı cezaevine destek mesajları ve kitaplar yolladık.

22 Nisan Pazartesi günü başlayan en son duruşma, sanıklara ilk kez kendilerini Kürtçe savunmalarına izin verilmesi açısından ayrıca bir önem arz ediyordu. Zeyneb Kuray’ın de aralarında bulunduğu KCK şüphelilerinin 68 günlük açlık grevi, bu yılın başında Kürt sanıkların mahkemede anadillerini konuşmalarına izin veren bu yeni kanunun geçmesinde etkili kabul ediliyor.

English PEN’in başkanı Jo Glanville:

‘Zeyneb Kuray ve Sadık Topaloğlu’nun serbest bırakılmasını memnuniyetle karşılasak da, Kürt meselesini meşru bir biçimde basına yansıttıkları için ceza almış olmaları hususunda endişelerimiz sürüyor. Kendilerine ve davaya müdahil diğer kişilere itham edilen suçların, Türk hükümetinin de imza sahibi ülke olarak bağlı olduğu Türk BM Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ilkeleri olan şiddet içermeyen ifade özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğü haklarının ihlali anlamına geldiğini düşünüyoruz. Bu nedenle, halen tutuklu olan tüm kişilerin serbest bırakılması ve haklarındaki suçlamalardan vazgeçilmesi çağrısında bulunuyoruz.’

Notlar

KCK’nın sözde ‘medya ayağı’na yönelik dava, 2009’dan beri KCK operasyonu olarak bilinen Kürt yanlısı politikacılara, avukatlara, gazetecilere ve aydınlara uygulanan daha büyük bir baskının bir parçası konumunda. Koma Civakên Kürdistan (Kürdistan Topluluklar Birliği), 1984’ten beri Türk devletiyle silahlı mücadele yürüten yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK)’nın sözde siyasi cephesi. Devam eden KCK soruşturmasına yönelik binlerce kişinin yargılandığı düşünülüyor. Sanıkların arasında PEN için endişe uyandıran ve suçlu bulundukları takdirde uzun süre hapis cezasına çarptırılabilecek çok sayıda yazar, gazeteci, akademisyen ve edebiyat uzmanı yer almakta.

ENGLISH PEN: 2013 ODAK ÜLKESİ TÜRKİYE

2013 yılı boyunca English PEN Türkiye’de ifade özgürlüğü için mücadele veriyor olacak. Bu mücadele; yazarlara, yayıncılara, çevirmenlere ve gazetecilere yönelik mevcut tehditler konusunda bilinç uyandırmayı, Türkiye’den çıkan edebiyat eserleri ve çeviri eserleri tanıtmayı ve Türkiyeli yazarlar, sanatçılar ve aydınlarla halka açık görüşme ve tartışma gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

About English PEN staff

This content is published by the English PEN staff.

View all posts by English PEN staff →

3 Comments on “[TURKIYE] ENGLISH PEN IKI GAZETECININ TAHLIYESINI MEMNUNIYETLE KARSILIYOR”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *