UK artists show support for Turkish musician and writer Fazıl Say

Fazil Say

Leading UK musicians, composers and writers, including Brian Eno, Thomas Adès and Ian McEwan join English PEN to call for charges against fellow artist Fazıl Say to be dropped.

On Monday 18 February, celebrated Turkish pianist, composer and writer Fazıl Say will appear in court for the second time in relation to comments posted on Twitter.

Say has been charged with religious defamation under Article 216/3 of the Turkish Penal Code in response to a series of messages posted on Twitter, including one which simply states: “I am an atheist and I am proud to be able to say this so comfortably.” He has also been charged under Article 218 of the Turkish Penal Code, which increases sentences by half for offences committed “via press or broadcast”. Say denies the charges.

Ahead of Monday’s hearing, leading UK musicians, composers and writers have joined English PEN in sending an open letter to Turkey’s Minister of Justice Sadullah Ergin calling for the charges against Say to be dropped.

The letter, signed by Brian Eno, Thomas Adès, David Hare, Alan Ayckbourn, Ahdaf Soueif, Ian McEwan, Roland Gift and English PEN President Gillian Slovo, amongst other leading artists, states:

“The charges are in violation of Say’s right to freedom of expression, as guaranteed by the International Covenant on Civil and Political Rights (ICCPR) to which Turkey is a signatory. Even those who are usually critical of Say have voiced concerns over this case, which they believe could be damaging to Turkey’s international reputation.”

The artists go on to highlight Fazıl Say’s grave concerns about “the negative impact a prison sentence would have on his career as the country’s leading classical composer and an internationally renowned pianist” and that he has suggested that he would consider emigrating “as a result of the ‘growing culture of intolerance’ in Turkey”.

The letter concludes “As fellow composers, musicians and writers who cherish both creative freedom and the right to free expression we strongly urge you to drop all charges against Fazıl Say immediately and unconditionally.”

Read the Full Text of the Letter

For more information on Fazıl Say’s case, please visit: http://www.englishpen.org/turkey-english-pen-protests-charges-against-fazil-say/


İngiliz sanatçılar Türk müzisyen ve yazar Fazıl Say’a destek gösterdiler

Aralarında Brian Eno, Thomas Adè ve Ian McEwan’ın da yer aldığı, önde gelen İngiliz müzisyen, besteci ve yazarlar,  İngiliz PEN’in Fazıl Say’a yönelik suçlamarın geri çekilmesi yönündaki talebine katıldılar.

18 Şubat Pazartesi günü, ünlü Türk piyanist, besteci ve yazar Fazıl Say Twitter’da paylaştığı yorumlarından ötürü ikinci kez mahkemeye çıkacak.

Say, Twitter’da postaladığı bir dizi mesajın ardından, Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesinin üçüncü bendi uyarınca dine hakaret suçundan yargılanıyor. Yaptığı yorumlardan birisinde, Say sadece “Ateistim ve bunu bu kadar rahat söyleyebildiğim için gururluyum.” diyordu. Say’ın suçuna verilecek cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 218. maddesi uyarınca, basın ve yayın yoluyla işlenmesi nedeniyle, yarı oranına kadar arttırılması talep ediliyor. Say ise hakkında yapılan ithamları reddediyor.

Pazartesi günkü duruşma öncesinde, İngiltere’nin önde gelen müzisyen, besteci ve yazarları İngiliz PEN’e katılıp Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e açık bir mektup göndererek, Say’a yönelik suçlamaların düşürülmesini talep ettiler.

Brian Eno, Thomas Adè, David Hare, Alan Ayçhbourn, Ahdaf Soueif, Ian McEwan, Roland Gift, İngiliz PEN’in başkanı Gillian Slovo’nun ve daha pek çok önemli yazarın imzaladığı mektup, şunları dile getiriyor:

“Yapılan suçlamalar, Say’ın ifade özgürlüğünün ihlalidir. İfade özgürlüğü Uluslararası Sivil ve Siyasi Haklar Sözlermesi tarafından korunmaktadır ve Türkiye de bu sözleşmeye taraftır. Fazıl Say’ı pek çok yönden eleştirmiş olanlar dahi, bu davanın Türkiye’nin uluslararası itibarına zarar vereceği düşüncesi ile bu dava yönündeki endişelerini dile getirmişlerdir.”

Sanatçılar, Fazıl Say’ı da oldukça endişelendiren bir konu olan, hapis cezasının, ülkenin önde gelen klasik müzik bestecisi ve uluslararası düzeyde tanınan piyanisti olarak Say’ın kariyeri üzerine olası etkilerinin altını çizdiler, Say’ın da dile getirdiği gibi “Türkiye’nin giderek büyüyen hoşgörüsüzlük ortamında” yurtdışına göç edebileceğini belirttiler.

Mektup sonuç olarak “Yaratıcı özgürlüğe ve ifade özgürlüğüne gönülden bağlı müzisyen, besteci ve yazarlar olarak, sizden Fazıl Say aleyhine olan tüm suçlamaları derhal ve koşulsuz olarak düşürmeye çağırıyoruz.” diye belirtiyor.

About Cat Lucas

Cat Lucas is English PEN's Writers at Risk Programme Manager

View all posts by Cat Lucas →

6 Comments on “UK artists show support for Turkish musician and writer Fazıl Say”

  1. You are mistaken. Everyone should be allowed to have his say. That’s why, have I little bit respect!
    Maybe God punish you?! ;)
     
    Die Rede- und Meinungsfreiheit ist nicht “Grenzenlos.” 

  2. A brilliant musician like him is punished by a so called justice in Turkey. It is the justice in the hands of dictator Recep Tayyip Erdogan. I hope the best for you Fazil Say. You aren’t alone in this country. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *